Eesti Kultuurkapitali arhitektuuripreemia laureaadiks ja aasta puitehitiseks kuulutatud Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumis avatakse reedel, 19. jaanuaril kell 17 hoone autorite, arhitektuuribüroo Arhitekt Must näitus, mis on pühendatud arhitektuuri ja arhitekti rollile ühiskondlike probleemide lahendamisel.
Näitus on avatud 14. veebruarini ning selle raames toimub arhitektide juhendamisel kaks majatuuri. Esimene toimub avamise õhtul, 19.01 ning teine tuur 7.02. Näitus ja ekskursioonid on kõigile külastajatele tasuta. Kogukonnal ja kõigil arhitektuurihuvilistel on võimalik näitust külastada kolmapäeviti vahemikus 17.00-19.00.
Kuna Arhitekt Must keskendub oma töös enamasti oluliste ja keeruliste objektide loomisele, näiteks kuuluvad nende portfooliosse riigikoolid ja lasteaiad, keskväljakud ja muud avalikud ruumid, siis pakub näitus „Esimesed kümme“ külastajatele 10 erinevat teemapüstitust või küsimust, millele püütakse vastuseid otsida läbi teostatud või kavandatud objektide.
Pelgulinna riigigümnaasium on 85 protsendi ulatuses ehitatud puidust, tõestamaks, et väikese süsinikujalajäljega puit on suurepärane materjal mitte ainult ehituse keskkonnamõjude vähendamiseks, vaid ka õppimist ja arengut toetava keskkonna loomiseks.
„Meie koolimajas on mõnus tasakaal innovatsiooni ja traditsiooni vahel. Meilt leiab klassikalise õpiruumi, koostööd soosivat paindlikku ruumi ja mõnusaid eraldumiskohti. Majas on valgust, helgust ja loomulikkust, kuid logistiliselt õpime kasvava koolina ruumi võimalusi ja piiranguid alles tundma,“ kommenteeris Pelgulinna riigigümnaasiumi direktor Indrek Lillemägi.
Lisaks kaasaegsele õppekeskkonnale püüab näitus mõtestada ka teisi ühiskonnale olulisi teemasid nagu linnasüdamete terviklik avalik ruum, linnaruumi uuendamine kahanevates väikelinnades ning arhitektuuri roll piirkonna elujõulisuse tagamisel. Ei jää käsitlemata ka kogu maailmas aktuaalne kliimakriisi teema ning see, millist rolli peab kandma arhitektuur kliimasoojenemise vastu võideldes.
„Kuidas pikendada arhitektuuri eluiga ning vajadust hoonete lammutamiseks, asendamiseks ja ehitamiseks? Kuidas ehitada piiratud ressurssidega planeedil ja sellest lähtuvat muuta ruumide planeerimist? Kuidas luua tänasele elustiilile vastavaid elamismudeleid ning mis on kodu mõiste tasa-arengu ja jagamismajanduse ajastul,“ loetleb arhitekt Alvin Järving näitusel püstitatud küsimusi ning loodab, et näitus paneb nendel teemadel mõtisklema ka koolilapsed, kuna kõik püstitatud küsimused puudutavad just nende tulevikku.
Liitu sündmusega ja vaata tuuride aegu Facebookis.
Info:
Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasium
Registrikood: 77001553
Kolde Puiestee 67a, Tallinn
2024 © Kõik õigused kaitstud.
Loodud Bigeye poolt