PERGis avatakse riigivanem August Reile pühendatud näitus

PERGi astmestikul saab vaadata August Rei monumendi kavandite näitust koos lühifilmiga, mis tutvustab Rei rolli 20. sajandi alguse Eesti ühiskonnas ja iseseisvuse saavutamisel. Näituse avamisel 6. novembril kell 17.15 teeb PERGi sõpradele ja kogukonnaliikmetele tuuri Jaak Juske. Näitus on koolimajas eksponeerimiseks valminud koostöös Riigivanem August Rei Sihtasutusega.

 

 

Näitusetuuril tutvustab teemat kogukonnale, kooli partneritele ja lapsevanematele põhjalikumalt ajaloolane ja PERGi õpetaja Jaak Juske, kellega koos saab ka koolimaja avastada. Sündmus algab kell 17.15, on tasuta ja kestab umbes 90 minutit. Tuurile tuleb eelnevalt registreerida SIIN.

 

 

Rei monumendi makettide autorid on keskendunud küsimusele, kuidas jäädvustada suurt riigimeest linnapildis nii, et sünniks demokraatlik ja kaasav avalik ruum. EKA vabade kunstide ja arhitektuuriteaduskonna ühise loomekonkurss pakkus lahendusi, kuidas jäädvustada riigivanem August Rei mälestust. Valmis 5 ideekavandit, mis vormistati makettide ja joonistena. “Eesti esimese parlamendi Asutava Kogu esimees, riigivanem ja hilisem Eesti eksiilvalitsuse pikaajaline juht presidendi ülesannetes – August Rei väärib meie kollektiivses mälus samaväärset kohta Poska, Laidoneri ja Pätsiga” selgitas žürii liige ja PERGi ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Jaak Juske. “August Rei juhtimisel võttis Asutav Kogu 1919-1920.a. vastu mitmed omas ajas revolutsioonilised seadused, mis panid aluse Eesti riigile: põhiseadus, mis ühena esimestest maailmas andis naistele valimisõiguse ja vähemusrahvustele kultuuriautonoomia; maaseadus, mis jagas mõismaad talupoegadele ja andis eesti sõdurile põhjuse Vabadussõda võita; tasuta kooliharidus. Seetõttu on sobilik kutsida teda ka Riigiloojaks,” lisas Juske.

 

 

“Fookuses oli inimesi kõnetava, kaasaegse installatiivse-arhitektuurse lahenduse leidmine. Selleks analüüsisid ja eksperimenteerisid tudengid võimalike asukohtade valikutega Tallinna linnaruumis. Mälestusmärk võis olla välja pakutud mistahes avaliku ruumi objekti kujul – kunstiteos, installatiivne või arhitektuurne keskkond, aga ka park või purskkaev," selgitas EKA professor Andres Ojari. Üliõpilasi juhendasid EKA poolt Andres Ojari, Toomas Tammis, Kirke Kangro ja Taavi Talve.

Add Your Heading Text Here